Sofia – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Sofia – stolica Bułgarii, która położona jest w kotlinie.

W ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna wśród turystów.
Początkowa była osadą tracką, następnie trafiła pod władanie tureckie, natomiast oficjalną stolicą stała się od 1879 roku.
Morze Czarne w Bułgarii przyciąga najwięcej turystów. Co roku zjeżdżają tutaj ogromne ilości osób na wakacyjny wypoczynek.

Podczas pobytu nad morzem warto skusić się na wizytę w stolicy Bułgarii i poznać historię miasta.

 1. Bulwar Witosza to długa aleja, która ciągnie się od Parku Południowego do cerkwi Sweta Nedela. Deptak zamknięty jest dla ruchu samochodowego. Wzdłuż deptaku znajdują się liczne sklepy, ekskluzywne butiki, restauracje i kawiarnie. Życie w tym miejscu zaczyna się po zmroku. Mieszkańcy i turyści bawią się w pubach i restauracjach.
 2. Narodowy Pałac Kultury – tutaj odbywają się festiwale i wydarzenia kulturalne. Pałac otoczony jest parkiem z fontannami. W parku odbywają się jarmarki i wystawy.
 3. Most Orłów – to ważne miejsce, ponieważ nawiązuje do wydarzeń z roku 1878, w którym zostali przywitani bułgarscy uchodźcy i więźniowie polityczni z Imperium Osmańskiego. Zbudowano go w 1891 roku, a figury orłów nawiązują do wolności.
 4. Teatr Narodowy imienia Iwana Wazowa, który był znanym pisarzem bułgarskim. Znajdują się tutaj dwie sale, które mogą pomieścić 750 i 120 widzów. Na początku lat 20 gmach został wyremontowany po pożarze. Podczas II wojny światowej również uległ zmieszczeniu, jednak zdecydowano się na renowacje i oddano go do użytku w 2006 roku.
 5. Sobór św. Aleksandra Newskiego – to neobizantyjska cerkiew. To również najbardziej rozpoznawalny budynek w mieście. Wzniesiona na cześć cara Aleksandra II, który doprowadził do odzyskania niepodległości państwa w 1878 roku. W środku możemy podziwiać piękne freski artystów zarówno rosyjskich, jak i bułgarskie. Aby móc uwiecznić te okazałe dzieła należy wykupić pozwolenie.
 6. Cerkiew Mądrości Bożej znajduje się niedaleko soboru św. Aleksandra. Jest mniejsza, ale historia jej sięga do IV wieku. Budynek ten był zniszczony przez trzęsienia ziemi, natomiast podczas okupacji tureckiej została zamieniona na meczet. Możemy zwiedzić tutaj część archeologiczną, w której zwiedzimy nagrobki z nekropolii starożytnego miasta. Pochodzenie ich określa się na III-IV wiek.
 7. Rotunda św. Jerzego to kolejna atrakcja warta zobaczenia. Są to ruiny cerkwi, która została zbudowana w IV wieku przez Rzymian. Podczas okupacji tureckiej została zamieniona w meczet.
 8. Muzeum Historii Miasta Sofia to miejsce w którym możemy poznać historię stolicy. Gmach działa od 2005 roku więc jest stosunkowo nowym budynkiem w mieście. Natomiast budynek ma dłuższą historię, to tutaj przez 100 lat znajdowały się łaźnie tureckie. Zwiedzając muzeum poznamy stroje i biżuterię bułgarską, zastawę oraz pojazdy.
 9. Pałac Vrana – to zabytkowy pałac i ogród, który warto zwiedzić. Była to rezydencja letnia rodziny królewskiej. W ogrodzie znajdują się liczne gatunki drzew, krzewów i roślin z całego świata. Niestety pałac nie jest dostępny dla zwiedzających, natomiast ogród jest otwarty.
 10. Narodowe Muzeum Historii – miejsce, w którym znajduje się budynek muzeum jest najpiękniejszym, ponieważ otoczone jest terenami zielonymi, a w oddali można podziwiać piękny masyw górski. W muzeum znajduje się około 650 tyś. obrazów, dzieł sztuki, ksiąg czy przedmiotów archeologicznych. W tym miejscu szczegółowo poznamy historię Bułgarii.
 11. Góra Witosza i najwyższy szczyt Czarny Wierch, który ma wysokość 2290 m n. p. m. Zimą możemy poszaleć na nartach, latem możemy wybrać się na wędrówki po Parku Narodowym Witosza. Warto również zajrzeć do kurortu narciarskiego Aleko Hut, do którego dotrzemy autobusem lub kolejką górską.
 12. Monaster Dragalewski – to żeński klasztor prawosławny, który usytuowany jest wśród drzew i przyrody. Znajduje się tutaj cerkiew z oryginalnymi freskami. Zwiedzać możemy ją bezpłatnie.

Bogata i zróżnicowana historia Bułgarii i stolicy państwa zachęca nas do odwiedzenia i poznania pięknej architektury.