Skopie – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Skopie to stolica Macedonii Północnej.

Jedni uważają je za miasto, które ma niepowtarzalny charakter, natomiast inni twierdzą, że jest ono kiczowate.
Zdanie na temat tego miasta musimy wyrobić sobie sami będą na miejscu i zwiedzając.

Atrakcje w stolicy Macedonii:

 1. Twierdza to miejsce, w którym powstało osadnictwo, którego początek sięga aż 4000 lat p. n. e. To właśnie tutaj zostały odnalezione pozostałości po pierwszej osadzie. Budowla powstała za czasów cesarza Justyniana.
 2. Most z kamienia o długości 214 metrów i posiadający 12 przęseł. Jego główną rolą jest łączenie starej i nowej część stolicy. To nastraszy most pochodzący z czasów osmańskich. Jest on symbolem miasta oraz głównym elementem herbu. W dawnych czasach na moście tym wykonywano egzekucje.
 3. Stary bazar – Stara Carsija, największy bazar na Bałkanach oraz najbardziej autentyczne miejsce, które warto zwiedzić. Znajdziemy tu mnóstwo maleńkich sklepików oraz niezwykle gościnnych sprzedawców. Klimat bazaru jest orientalny nie tylko ze względu na wąskie uliczki, ale także poprzez zapachy, dźwięki. Duża część sklepów istnieje tam od dawna dzięki tradycji rodzinnej. Sprzedawcy niczym tureccy kupcy uwielbiają się targować i żeby nie zrobić im przykrości powinniśmy nauczyć się negocjować ceny. Będąc na bazarze powinniśmy spróbować tutejszej pizzy. Możemy skosztować typowych przysmaków z rodzinnych receptur. W miejscu tym znajdują się również czynne meczety, kościoły, wieża zegarowa oraz Muzeum Macedonii wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
 4. Dom Pamięci Matki Teresy – muzeum wybudowane w 2009 roku. Budynek łączy styl nowoczesny wraz z tradycyjną architekturą macedońską. Matka Teresa urodziła się w Skopie, a dom znajduje się w miejscu gdzie wcześniej znajdował się kościół, w którym została ochrzczona. Wewnątrz znajdziemy relikwie Matki Teresy, rzeźby oraz obrazy.
 5. Cerkiew Wniebowstąpienia Jezusa to najcenniejszy zabytek w stolicy Macedonii. Zbudowana w połowie XVI wieku. Wewnątrz znajdują się wspaniałe ikony osadzone na rzeźbionym drewnem. Cerkiew jest ukryta za bramą, żeby do niego wejść należy zejść schodami w dół.
 6. Stolica Macedonii jest miastem niezwykle tolerancyjnym. Obok siebie żyją wyznawcy chrześcijaństwa w odmianie prawosławnej jak i wschodniego islamu.
 7. Zwiedzając Skopie należy pamiętać, że wprowadzono bezwzględny zakaz fotografowania obiektów rządowych.
 8. Co ciekawe do roku 2008 na teranie stolicy działał jedynie jeden hostel, obecnie baza noclegowa jest dużo większa.
 9. Plac Macedoński to największy plac miejski w kraju. Na placu tym znajduje się kilkanaście pomniki. Możemy podziwiać pomnik wojownika na koniu, który ma 12 metrów wysokości, pomnik bułgarskiego cara Samuela Komitopula. na placu zazwyczaj odbywają się wydarzenia kulturalne i państwowe.
 10. Muzeum Archeologiczne to najstarsze muzeum w stolicy Macedonii. Znajdziemy w nim wiele eksponatów między innymi miniaturowy model miast Macedonii. Muzeum zlokalizowane jest obok rzeki. Przed budynkiem znajduje się most z wieloma posągami. Oprócz standardowej roli muzeum, pracownicy zajmują się również badaniami naukowymi. Wystawy podzielone są tematycznie. Wśród obiektów jakie tu zobaczymy są monety, naczynia ceramiczne, przedmioty, których używano na co dzień, uzbrojenia, stroje narodowe, stare obrazy i ikony oraz przykłady powstawania domów sprzed wielu lat. Ciekawostką jest fakt, że muzeum sprzedaje kopie swoich eksponatów. W muzeum znajduje się biblioteka, w której jest licznie zgromadzona literatura na temat kultury i historii Macedonii.
 11. Macedonia to kraj, który był najrzadziej odwiedzane przez turystów. Obecnie przybywa tutaj coraz więcej podróżników.

Kraj ten nie ma dostępu do morza, ale może poszczycić się jeziorami i górami, dlatego do Macedonii możemy pojechać zarówno latem, jak i zimą.