Rzym – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Rzym nazywany Wiecznym Miastem lub Stolicą Świata to stolica Włoch.

To trzecie do wielkości miasto w Unii Europejskiej oraz jedno z najpiękniejszych miast na ziemi. W mieście tym w każdej jego części czuć historię
Miasto z bardzo bogatą infrastrukturą zabytkową z okresu starożytności oraz średniowiecza. Znajdują się tutaj liczne kościoły, bazyliki, pałace, fontanny i mnóstwo innych budowli. Dodatkowo miłośnicy sztuki maja okazję zwiedzić bogate muzea i podziwiać zebrane tam zbiory.
W granicach Rzymu leży odrębne państwo Watykan.

Kilka ciekawostek i atrakcji stolicy Włoch:

  1. Rzym jako osada Latynów, powstał w epoce żelaza. Ówczesnymi mieszkańcami byli pasterze owiec, którzy zajęli się rzemiosłem i handlem.
  2. Miasto został założony przez Romulusa, który później został pierwszym królem. Po jego śmierci panowało jeszcze 6 królów.
  3. Najstarsze części Rzymu to Forum Romanu – nastraszy plac miejski otoczony 6 wzgórzami, w miejscu tym odbywały się najważniejsze uroczystości publiczne. Forum Boarium – najstarszy plac targowy, handlowano tutaj bydłem oraz rybami. Dodatkowo pełniło rolę portu rzymskiego. Pole Marsowe to miejsce imprez pod gołym niebem. Via Appia to najstarsza droga rzymska, która łączyła Rzym z Kampanią – regionem na południu Włoch.
  4. W Rzymie jest ponad 900 kościołów, w których możemy podziwiać obrazy, rzeźby czy inne prace takich artystów jak Bernini, Caravaggio, Michała Anioła czy Rafaela. Dzieło Ekstazę św. Teresy Berniniego, możemy obejrzeć w Kościele Matki Bożej Zwycięskiej, natomiast posąg Mojżesza Michała Anioła w Bazylice św. Piotra w Okowach. Kościoły są dostępne dla turystów bez dodatkowych opłat, ale przy najważniejszych dziełach należy uiścić opłatę w specjalnych automatach. Po wrzuceniu monety dzieło zostaje oświetlone. Przy zwiedzaniu kościołów należy pamiętać o stosownym ubiorze, nie wejdziemy do nich w krótkich spodenkach, sukienkach przed kolano oraz odkrytymi ramionami.
  5. Ciekawostką jest fakt, że ilość lodziarni w stolicy Włoch jest niemalże tyle ile kościołów. Lody w Rzymie są niepowtarzalne i warte spróbowania.
  6. Pizza to włoski przysmak, który powstał w pobliskim Neapolu, ale w Rzymie powstała cięta pizza czyli podawana na kawałki tzw. pizza al taglio.
  7. Najlepiej zachowanym zabytkiem z czasów starożytnych jest Panteon. To świątynia, która powstała na cześć 7 najważniejszych bóstw rzymskich, zbudowana na planie koła, na Polu Marsowym. Portyk wsparty jest na dwunastu 14 – metrowych kolumnach. Budowla ta to rotunda o średnicy i wysokości 43 metrów, która pokryta jest betonową kopułą. Na samym jej szczycie znajduje się otwór – “oko” o średnicy 9 metrów. I jest to jedyny otwór, który oświetla wnętrze świątyni.
  8. Fontanna Di Trevi to najbardziej romantyczne miejsce w stolicy Włoch. Wysoka na 26 metrów i szeroka na 20 metrów, zbudowana na całej ścianie pałacu Poli. Jak głosi legenda nazwa pochodzi od imienia Trevia, które nosiła nieskazitelna dziewczyna. W centrum fontanny znajduje się bóg Ocean, który jedzie na wielkim rydwanie w kształcie muszli. Pojazd ciągnięty jest przez dwa konie morskie, które powożone są przez trytony – symbole morza: sztormu i ciszy. Po bokach fontanny stoją kobiece figury czyli Zdrowie i Obfitość. Woda z fontanny trafia do basenu. Legenda głosi, że jeśli wrzucimy do niej monetę to wrócisz do Rzymu. Ciekawostką jest, że monety są wybierane i przekazywane Caritasowi w celu utrzymania stołówek la bezdomnych i ubogich.
  9. Schody Hiszpańskie to kolejna atrakcja, którą należałoby zobaczyć. Niezależnie w jakim okresie byśmy nie byli, w miejscu tym zawsze można zobaczyć siedzących na nich turystów. Zbudowane w stylu rokokowym mają imponujące rozmiary, mają 138 stopni i sa najwyższe w Europie. W miejscu tym odbywają się liczne wydarzenia np. festiwal kwiatów, podczas tego święta schody ozdobione są mnóstwem barw. Na schodach tych odbywają również pokazy mody. U szczytu ich znajduje się kościół Świętej Trójcy, zaprojektowany przez Carla Madernę.

Powyższe atrakcje oraz zabytki to zaledwie namiastka tego co należałoby zwiedzić podczas pobytu w Rzymie.