Lizbona – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Lizbona to zarazem stolica Portugalii jak i jej największe miasto. Jest zlokalizowana w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, przy ujściu rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. W Lizbonie jest wiele miejsc, zabytków, atrakcji i lokalów, które warto zobaczyć. Poznanie Lizbony pozwoli na zrozumienie Portugalii.

Jakie zabytki należy zobaczyć w Lizbonie?

Lizbona posiada wiele miejsc, które trzeba zobaczyć i poznać, aby stwierdzić, że poznało się to miasto. Do najważniejszych miejsc w Lizbonie zalicza się:

  • Klasztor Hieronimitów w Lizbonie, który został wpisany na listę UNESCO w 1983 roku. Jest on przykładem budowli w stylu manuelińskim(rozwijającym się w Portugalii od XV wieku). Jego budowa stanowiła podziękowanie za wyprawę Vasco da Gama(jego grób znajduje się w kościele) do Indii.
  • Lizbońska Wieża Belem, która także znajduje się na liście UNESCO. Jest również nazywana jednym z 7 cudów Portugalii. To bardzo charakterystyczna budowla Portugalii, która była elementem systemu ochrony ujścia rzeki Tag do Atlantyku. Na terenie tej wieży znajdowało się m.in. więzienie, koszary wojskowe czy punkt poboru opłat od statków.
  • Sé de Lisboa, czyli  Katedra Se w Lizbonie, która została wybudowana na terenie meczetu Maurów, w stylu późnoromańskim, ale z upływem czasu straciła średniowieczny charakter.
  • Elevador da Bica, czyli winda Bica pozwala ujrzeć takie widoki jak rzeka Tejo, popularne wśród turystów żółte wagoniki,  kolorowe budynki oraz malownicze balkony. Winda działa od 28 czerwca 1892 roku.
  • Terreiro do Paço, który jest największym placem w centrum Lizbony(ponad 180 × 200 metrów). Na placu można obejrzeć pomnik króla Józefa I, Lisboa Story Center(multimedialne centrum) czy łuk Rua Augusta, który posiada punkt widokowy na szczycie.

Jakie atrakcyjne miejsca trzeba zobaczyć w Lizbonie?

Lizbona oferuje nie tylko zabytki, ale także bogate życie kulturalne. W Lizbonie znajdziemy tramwaje i mosty, które przypominają te w San Francisco, z kolei odremontowane doki przypominają Londyn, a Alfama(najstarsza część Lizbony) czaruje licznymi zabytkami i kościołami. W centralnej dzielnicy Lizbony Bairro Alto można znaleźć butiki młodych projektantów czy pracownie artystów.

Zwiedzanie Lizbony warto zacząć od podróży tramwajem przez jej najciekawsze punkty(potrwa to około 1,5 godziny).Będąc w stolicy Portugalii należy także spróbować słynne Pasteis de Belem, czyli słodkie babeczki, które są wypiekane według sekretnego przepisu. W Lizbonie otwarto największe w Europie oceanarium, w którym zgromadzono ponad 15 tysięcy stworzeń morskich, a jego konstrukcja sprawia, że zwiedzający mają wrażenie spaceru po morskim dnie.

Lizbona dysponuje aż 16 oficjalnymi punktami widokowymi. Najbardziej popularnym jest punk widokowy Portas do Sol, do którego można dotrzeć słynnym tramwajem nr 28. Z tego punktu można zobaczyć:

  • charakterystyczne czerwone dachy w dzielnicy Alfama,
  • most Vasco da Gama,
  • wieże kościoła św. Wincentego,
  • rzekę Tag,
  • kopułę Panteonu Narodowego.

Natomiast każdy wielbiciel dobrej kawy powinien udać się do kawiarni Brasileira przy Rua Garrett w dzielnicy Chiado, gdzie można poznać smak małej czarnej, czyli „bice”(małe espresso o smolistej konsystencji, które jest wypijane z cukrem).

W Lizbonie znajdziemy także tak nietypowe miejsca jak Cemitério dos Prazeres(Cmentarz Przyjemności), punkt widokowy Nossa Senhora do Monte(dający panoramiczny widok na całe miasto),  LX Factory(miejsce, gdzie zlokalizowano sklepy z portugalskim designem, przykłady street artu, małe restauracje czy klimatyczne kawiarnie i modne bary), uniwersytecki ogród botaniczny (Jardim Botânico de Lisboa), Pałac Fronteira z 1671 roku, Muzeum Pieniędzy, Nabrzeże Kolumn w dzielnicy Baixa, pałac w dzielnicy Ajuda, Lizboński most 25 Kwietnia(przypominający Golden Gate Bridge z San Francisco), Muzeum Sztuki, Architektury i Techniki(MAAT) i wiele innych. Będąc w Lizbonie obowiązkowo trzeba posłuchać muzyki fado, która jest grana na żywo w licznych restauracjach lub barach.