San Marino – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

San Marino to państwo znajdujące się na południu Europy i stanowi enklawę na terenie Włoch.

Państwo to znane jest również jako Najjaśniejsza Republika San Marino i uważane jest za najstarszą istniejącą republiką świata. Stolicą tego małego państwa jest miasto San Marino.
Początek państwa przypisuje się św. Marinusowi w roku 301 n. e., który na szczycie Monte Titano wspólnoty religijnej.

Atrakcje San Marino:

 1. Szczyt Monte Titano, którego wysokość wynosi 739 m n. p. m. Znajduje się tutaj zamek – twierdza La Rocca o Guaita, zbudowany przez świętego Marinusa. W roku 2008 zostało wpisane na listę UNESCO.
 2. Trzy wieże San Marino. Pierwsza, a zarazem najstarsza to wieża Guaita, zbudowana w XI wieku, była również więzieniem. Druga wieża to Cesta, zbudowana w XIII wieku jest również najwyższym punktem na szczycie. W wieży tej znajduje się teraz muzeum św. Maryna. Trzeci wieża – Montale, zbudowana w XVI wieku miała za zadnie bronić twierdzy. Wszystkie wieże są niezwykle ważne dla państwa i zostały umieszczone w herbie i na monetach. Połączone są murem obronnym. Spacerując po nim możemy podziwiać niesamowite widoki.
 3. Bazylika św. Maryna to największy kościół w tym państwie. Wybudowana w styl-u neoklasycyzmu w 1855 roku w miejscu starego kościoła epoki przedromańskiej. W bazylice znajdują się prochy św. Maryna. Ołtarz główny został ozdobiony statuą św. Marii Adamo Tadalini, jego dzieła możemy podziwiać również na placu Hiszpanii w Rzymie oraz przed bazyliką św. Piotra w Watykanie. W bazylice tej odbywają się nie tylko uroczystości religijne, ale również polityczne, a także wybory przywódców republiki.
 4. Statua Wolności znajduje się na Placu Wolności i dedykowana była wolności – najważniejszej idei w życiu każdego człowieka. To symbol San Marino, wykonana z białego marmuru rzeźba wojownika, posuwającego się do przodu z włócznią w ręku. Na głowie ma koronę, a zęby znajdujące się na niej maja przypominać o 3 wieżach. Na monetach dwu centowych został odcięty wizerunek posągu.
 5. Ciekawostką jest fakt, że w San Marino nie ma lotniska ani stacji kolejowej. Jedyną opcją na dotarcie do San Marino to samochód lub autobus. Możemy również skorzystać z lotu, ale najbliższe lotnisko jest w Rimini czyli około 20 km od San Marino.
 6. Mimo, iż państewko to jest maleńkie to jest jednym z najbogatszych państw na świecie. Posiada również najniższy wskaźnik bezrobocia w całej Europie.
 7. W San Marino nie ma również ani jednego lasu, ponieważ obszar tej republiki jest tak mały, że nie byłoby na nie miejsca.
 8. W państwie tym są bite własne monety oraz wydaje się własne znaczki pocztowe. Te ostatnie są bardzo popularne wśród kolekcjonerów z całego świata. Stanowią one 10% dochodu państwa z ich sprzedaży.
 9. San Marino ma reprezentację piłkarską, która niestety nie może pochwalić się spektakularnymi wynikami. Reprezentacja zaczęła uczestniczyć w rozgrywkach dopiero pod koniec lat 80 – tych, większość meczów przegrali lub zremisowali. Wygrali jeden mecz grając z reprezentacją Lichtensteinu. Mimo złych wyników jeden z napastników przeszedł do historii podczas meczu z Anglią – zdobył on najszybciej strzeloną bramkę w eliminacjach do Mistrzostw Świata.
 10. Kolejną ciekawostką w San Marino są pasy dla pieszych. Są one biało – błękitne czyli barwy flagi, które nawiązują do błękitu nieba i do śniegu leżącego na Monte Titano. A dodatkowo na żadnym skrzyżowaniu nie działa sygnalizacja świetlna.
 11. Abyśmy otrzymali obywatelstwo musielibyśmy mieszkać w San Marino 30 lat lub 15 jeśli byłoby się w małżeństwie z mieszkańcem San Marino. Zabronione jest posiadanie podwójnego obywatelstwa. Prezydent Stanów Zjednoczonych – Abraham Lincoln – otrzymał honorowe obywatelstwo w 1861 roku.
 12. Mimo, iż San Marino jest małym państwem posiada swoją własną niewielką armię, która składa się jedynie z ochotników w ilości 75-100 osób. Państwo to zostało neutralne podczas I i II wojny światowej i nie brało udziału w starciach. Ostatnią bitwę, w której uczestniczyło San Marino była w 1463 roku.

Myślę, że warto zwiedzić to małe państwo ze względu na powyższe ciekawostki. Z każdej podróży możemy przywieźć ze sobą wspaniałe wspomnienia i niezapomniane widoki.