Sarajewo – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Sarajewo – miasto Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Sarajewo to stolica Bośni i Hercegowiny. Państwo zostało założone przez Turków Osmańskich w 1462 roku.
W roku 1984 roku odbyły się tutaj Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W latach osiemdziesiątych kraj ten niezwykle się rozwinął pod względem handlowym i przemysłowym.
W latach 1992 – 1995 w Sarajewie trwały walki, podczas których kraj został silnie zniszczony. To najbardziej krwawy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej. Strony, które brały czynny udział w walkach to bośniaccy Serbowei, władze Republiki Bośni i Hercegowiny oraz Chorwaci.
Od zakończenia tej wojny Sarajewo nadal jest odbudowywane przy wsparciu Unii Europejskiej, a tereny wokół miasta są nadal zaminowane.
Stolica Bośni i Hercegowiny nazywana jest miastem wielu kultur albo miejscem styku Wschodu i Zachodu. Jest bardzo zróżnicowane.
Aby poznać historię stolicy i zwiedzić ją, należy przygotować się na długie spacery. Tutaj nie można się nudzić.

W Sarajewie jest mnóstwo ciekawych i wartych do zwiedzenia zabytków. Najlepiej zdecydować się na dłuższy pobyt.

 1. Bascarsija – to najbardziej charakterystyczna dzielnica Sarajewa. Miejsce to, to nic innego jak bazar z licznymi wąskimi uliczkami. Znajdziemy tutaj niezliczoną ilość sklepów z pamiątkami, zakładów rzemieślniczych oraz klimatycznych knajpek. Bazar budowany od XV w. do XVI. Ważnym i symbolicznym zabytkiem w tym miejscu jest fontanna Sebilij, która pochodzi z okresu tureckiego. Na temat fontanny powstała legenda, która głosi, że jeśli napijemy się z niej wody, na pewno wrócimy jeszcze do Sarajewa. To miejsce jest najczęściej fotografowane przez turystów.
  Kolejnym ciekawym zabytek w tym miejscu jest zajazd karawanseraj – Morica Han, teraz są tu tylko dwa lokale i sklep miedzy innymi z typowymi tureckimi lampami, materiałami czy dywanami.
  Meczet Gazi Husrev-Bega to najważniejszy i najbardziej okazały meczet, który posiada 45 – metrowy minaret. Co ciekawe jest dostępny dla zwiedzających codziennie i bezpłatnie. Aby móc go zobaczyć należy jednak pamiętać o odpowiednim stroju czyli zakryte nogi i ramiona.
  Będąc tutaj nie możemy pominąć również Gazu Husrev begov bezistanu – krytego bazaru, który jest współczesną galerią handlową, takie jakie mamy w Polsce.
 2. Ulica Ferhadija to miejsce spotkania się dwóch zupełnie różnych światów. Przy ulicy tej znajduje się katedra katolicka pod wezwaniem Serca Jezusowego, przed którą stoi pomnik Jana Pawła II. Obok znajduję się Galerija, w której znajdziemy zdjęcia z wydarzeń podczas masakry w Srebrenicy. Spacerując dalej trafimy na miejskie targowisko, gdzie możemy kupić produkty mięsne i sery. Kiedy dotrzemy już do końca tej słynnej ulicy zobaczymy pomnik tzw. Wieczny Ogień, który upamiętnia ofiary II wojny światowej.
 3. Miejski ratusz – Vijećnica – to najbardziej rozpoznawalny budynek w mieście. Ma pomarańczową fasadę i zbudowany jest w stylu pseudomauretańskim. Wcześniej znajdowała się tutaj biblioteka, która została kompletnie zniszczona podczas oblężenia Sarajewa. Niestety w wyniku pożaru nieodwracalnie utracono wiele cennych książek i manuskryptów. Ratusz został odbudowany dopiero w 2013 roku i znajduje się tu teraz wystawa poświęcona historii miasta. Dostępna dla zwiedzających codziennie.
 4. Żółta Twierdza – to ruiny zamku, w którym znajduje się świetny punkt widokowy. Panorama, która zobaczymy z tego miejsca zapiera dech w piersiach. Spoglądając z wysoka na Sarajewo naszym oczom ukaże się ogromna liczba cmentarzy z białymi, smukłymi nagrobkami pnącymi się ku niebu.
 5. Sarajewski Browar – Sarajevska Pivara – tu powstaje Sarajevsko Pivo. Podczas oblężenia miasta był miejscem, w którym można było zaopatrzyć się w wodę pitną. W tym czasie bośniaccy staliw ogromnych kolejkach, aby zdobyć wodę dla siebie i swoich bliskich. Obecnie jest tutaj Muzeum Browaru i restauracja, w której możemy skosztować lokalnego piwa.
 6. Kolej gondolowa – to najnowsza atrakcja, bo otwarta dopiero w 2018 roku. Łączy dzielnicę Bistrik ze stokiem góry Trebevic. Jak się można domyślić podczas podróży tą kolejką rozciągają się niesamowite widoki na miasto i okolicę.

Sarajewo, jak również całe państwo Bośnia i Hercegowina jest warte zwiedzenia, aby móc podziwiać różnorodność kultur wschodu i zachodu.