Luksemburg – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Luksemburg to niewielkie państwo, które jest zlokalizowane między Francją, Niemcami i Belgią. Jednocześnie jest to jedyne na świecie Wielkie Księstwo(Wielkie Księstwo Luksemburga). Do największych atrakcji Luksemburga zalicza się średniowieczne zamki czy zielone winnice, które porastają wzgórze wchodzące do rzeki. Do tego jeszcze atrakcją są liczne, wielowiekowe zabytki.

Czym przyciąga stolica Luksemburga?

Stolicą państwa Luksemburg jest miasto Luksemburg. W całym państwie Luksemburg można bez problemu porozumieć się w językach takich jak: angielski, francuski czy niemiecki. W Luksemburgu siedzibę ma kilka instytucji Unii Europejskiej(np. Trybunał Sprawiedliwości). Największą atrakcją Luksemburga jest Dolina 7 Zamków, która znajduje się w Dolinie Eisch(zamki: Koerich, Septfontaines, Ansembourg, Wielki zamek Ansembourg, Hollenfels, Schoenfels, Mersch).

Najciekawsze zabytki Luksemburga

Luksemburg pełen jest odnowionych kamienic z XVII – XIX wieku, pomiędzy którymi znajdują się wąskie uliczki czy akwedukty i most doliny Alzette. Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO, a wrażenie na turystach robią także głębokie wąwozy, które przecinają miasto. W Luksemburgu warte obejrzenia są miejskie fortyfikacje, których budowę rozpoczęli Hiszpanie, a kontynuowali Austriacy oraz Francuzi. Wybudowane umocnienia zapewniły Luksemburgowi nazwę Gibraltaru Europy. Jednak uzyskanie niepodległości skutkowało koniecznością rozbiórki umocnień. (pozostałościami jest np. Cytadela Św. Ducha z XVII wieku). Będąc w Luksemburgu warto zajrzeć do:

 • Katedry Notre Dame, w której znajdują się barokowe organy czy drewniana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem;
 • na ścieżkę spacerową Chemin de la Cornich, która jest określana jako „najpiękniejszy balkon w Europie”;
 • Pałacu Wielkich Książąt, czyli oficjalnej rezydencji wielkich książąt Luksemburga;
 • kościóła św. Marcina z X wieku;
 • kolegium jezuickiego z XVII wieku;
 • najstarsza wieża Bramy św. Michała, gdzie w trakcie Rewolucji Francuskiej zainstalowano gilotynę;
 • Kazamaty Petrusse(zbudowane w połowie XVII wieku);
 • winda Pfaffenthal(bezpłatna), która łączy Dolne i Górne miasto Luksemburg. Jest dostępna dla pieszych i rowerzystów.

Czym jeszcze przyciąga Luksemburg?

Luksemburg to także miasto, w którym można znaleźć liczne pomniki oddające hołd żołnierzom amerykańskim, który wyzwolili miasto spod niemieckiej okupacji. W stolicy znajduje się nawet cmentarz US Army, gdzie pochowany jest generał Patton. Dla wielbicieli nocnego życia atrakcyjna będzie stara dzielnica Grund, przez którą przepływa rzeka Azlette. Znajduje się w niej sporo restauracji, barów czy butików. Z kolei dzielnica Kirchberg jest znana z nowoczesnej architektury, a na jej terenie znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej(MUDAM). Muzeum Sztuki Nowoczesnej posiada różnorodną kolekcję, nowoczesną architekturę oraz park rzeźb.

Nieopodal Katedry Notre-Dame znajduje się Plac Guillaume II, gdzie można znaleźć różne restauracje i bary oraz gdzie mają miejsce cotygodniowe targi jedzenia czy kwiatów. Natomiast Muzeum Miejskie Lëtzebuerg ukazuje ponad tysiącletnią historię stolicy i mieści się w czterech zabytkowych budynkach(zbudowanych między XVII a XIX wiekiem). Luksemburski klif Bockz umocnieniami i strzelnicami, to miejsce, gdzie znajduje się wejście do kazamatów(pokrywają 40 000 metrów kwadratowych). Na płaskowyżu Bock znajdują się pozostałości starego zamku. W Luksemburgu można też udać się do miasta Echternach, gdzie znajdziemy park przyrodniczy Mullerthal i Germano-Luxembourg, w których wzrok przyciągają:

 •  formacje skalne,
 • wodospady,
 • punkty widokowe.

W mieście tym znajduje się też opactwo benedyktynów z VII wieku, a tradycją jest procesja taneczna, która ma miejsce  w Whit Tuesday. W okolicach Luksemburga można także zobaczyć takie atrakcje jak:

 •  Zamek Bourscheid(z X wieku);
 • Ardeny;
 • miasto Mondorf-les-Bains, które słynie ze swoich źródeł termalnych.