Londyn – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Londyn to stolica oraz największe miasto w Wielkiej Brytanii. Jest uważany za centrum kulturalne i rozrywkowe całej Europy. W Londynie można spotkać wszystkie potrawy różnych kuchni świata oraz każdą kulturę, która jest obecna na świecie.

Co turysta może robić w Londynie?

W Londynie na turystę czeka wiele niespotykanych gdzie indziej atrakcji oraz mnóstwo zabytków do zobaczenia. Z powodu dużej liczby obiektów i miejsc do zwiedzania warto zaplanować pobyt w Londynie tak, aby odwiedzić najważniejsze z nich. Chcąc zobaczyć najważniejsze z nich należy spędzić w Londynie co najmniej 2 dni. W Londynie można udać się do słynnej dzielnicy Notting Hill, która jest znana z filmów. Jest to jedna z najbardziej kolorowych dzielnic w Londynie. Niedaleko tej dzielnicy znajduje się jeden z najpiękniejszych ogrodów królewskich, czyli Kensington Gardens.

Na terenie Kensington Gardens można spotkać np. pomnik upamiętniający męża królowej Wiktorii czy posąg Piotrusia Pana. Jest to idealne miejsce na spacer i odpoczynek w trakcie zwiedzania Londynu. Natomiast w Kensington Palace znajduje się dom i siedziba choćby księcia Williama i jego rodziny. Pałac ten został zbudowany w XVII wieku. Za jego lokalizacją przemawia brak zgiełku czy otoczenie pięknymi ogrodami.

Będąc w Londynie warto zajrzeć do Muzeum Historii Naturalnej(budynek muzeum powstał w drugiej połowie XIX wieku), a w środku znajduje się około 70 milionów eksponatów. Odwiedziny w Londynie nie będą zaliczone bez wizyty w domu towarowym Harrods. Sklep ten znany jest głównie z luksusowych produktów, ale odwiedziny zaleca się głównie z uwagi na eleganckie wnętrza.

Dla odpoczynku można udać się do londyńskiego Hyde Park, który jest jednym z 8 królewskich parków w stolicy. Początkowo teren ten służył władcom jako teren łowiecki. Obecnie jest to popularne miejsce odpoczynku mieszkańców Londynu oraz miejsce różnych wydarzeń kulturalnych jak np. Winter Wonderland.

W Londynie każdy powinien również zobaczyć najbardziej znane skrzyżowanie, czyli Piccadilly Circus(znajduje się West End w Soho). Miejsce to kojarzone jest przede wszystkim z uwagi na wielkie reklamy świetlne, które są umieszczone na rogu jednego z budynków. Z tego miejsca warto przejść się uliczkami Soho oraz londyńskiego Chinatown(chińska dzielnica w Londynie).

W Londynie należy także zobaczyć plac Trafalgar Square, który upamiętnia zwycięstwo Wielkiej Brytanii nad wojskami napoleońskimi. W tym miejscu każdego roku odbywają się uroczystości sylwestrowe.

Zwiedzając Londyn nie można ominąć Buckingham Palace, czyli oficjalnej siedziby monarchy Zjednoczonego Królestwa(wybudowanej początkiem XVIII wieku). Jest to największy pałac królewski na świecie. W tym miejscu można zaobserwować uroczystą zmianę warty(trwa około 45 minut).

Wycieczka po Londynie powinna też objąć zwiedzanie Opactwa Westminsterskiego, czyli najważniejszej świątyni anglikańskiej w Anglii. Westminster Abbey od czasu koronacji Wilhelma Zdobywcy, jest miejscem koronacji królów brytyjskich. W tym miejscu monarchowie są także chowani tak jak i inne wybitnie zasłużone osoby(np. Karol Dickens czy Karol Darwin).

W Londynie można też podziwiać jeden z najbardziej charakterystycznych budynków parlamentu, czyli Westminster Palace. Budynek ten został zbudowany w stylu neogotyckim. W miejscu tym obie Izby(Gmin i Lordów) obradują od 1341 roku. To tutaj znajduje się słynna wieża Big Ben(Elisabeth Tower). Wieża posiada 96 metrów wysokości oraz cztery wielkie tarcze zegarowe o średnicy 7 metrów. Zwiedzając Londyn warto zobaczyć najsłynniejszą ulicę Londynu, czyli Downing Street. Na tej ulicy od XVIII wieku znajduje się siedziba premierów Wielkiej Brytanii(pod nr 10). Do charakterystycznych miejsc Londynu zalicza się również London Eye(diabelski młyn), który został wybudowany z powodu inauguracji nowego tysiąclecia.